diecezja

Godziny urzędowania kancelarii parafialnej

• w środę po Nowennie i Mszy św. wieczornej
  • w piątek po Mszy św. wieczornej, w okresie Wielkiego Postu po Drodze krzyżowej i Mszy św. wieczornej

Sakramenty Święte

Chrzest Święty

Ale teraz tak mówi Pan, Stworzyciel twój, Jakubie, i Twórca twój, o Izraelu: "Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu; tyś moim!” (Iz, 43, 1)

Sakramentu Chrztu udzielamy uroczyście na Mszy św.

Chrzestni muszą być wierzącymi i praktykującymi katolikami. Wykluczone jest ich niemoralne życie, albo życie w konkubinacie lub związku niesakramentalnym. Chrzestni powinni również przystąpić do Komunii św. w intencji dziecka oraz samych siebie, aby godnie i odpowiedzialnie spełniali rolę rodziców chrzestnych.

Chrzestni, którzy są spoza naszego rektoratu powinni przynieść zaświadczenie ze swojej kancelarii parafialnej o tym, że mogą być chrzestnymi.

Sam Chrzest zgłaszamy wcześniej w kancelarii rektoratu w godzinach jej pracy przynosząc odpowiednie dokumenty tj: odpis aktu urodzenia z USC, oraz dane osobowe rodziców i chrzestnych.

Zapisywać do chrztu mają obowiązek rodzice, lub jedno z rodziców.

Jeżeli rodzice dziecka mieszkają na terenie innej parafii to można zapisać dziecko do chrztu, ale za pisemną zgodą Ks. Proboszcza parafii, w której mieszkają rodzice.

Pamiątką chrztu jest świeca i biała szata.

Przy wyborze imienia kierujmy się imionami świętych i błogosławionych Kościoła.

Bierzmowanie

A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. (J, 14,26)

Sakrament Bierzmowania jest zwykle udzielany młodzieży gimnazjalnej z klas III, po uprzednim przygotowaniu, które trwa przez poszczególne miesiące roku szkolnego w klasie I, II i III Gimnazjum. Z uzasadnionych przyczyn katecheta może nie dopuścić kandydata do Sakramentu Bierzmowania lub odłożyć Bierzmowanie na czas późniejszy (brak praktyk religijnych, nieusprawiedliwione opuszczanie spotkań, rażące postawy moralne).

Sakrament Pokuty

Dlaczego nieczuli jesteśmy na dobrodziejstwa płynące z sakramentu pokuty? Dlatego, że nie poszukujemy tajemnicy miłosierdzia Bożego, które nie ma granic w tym sakramencie. św. ks. Jan Maria Vianey

Z Sakramentu Pokuty w naszym rektoracie można skorzystać pół godziny przed nabożeństwami lub Mszą św.

Namaszczenie Chorych

Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. (Jk, 5,14)

Na przyjście kapłana prosimy przygotować: biały obrus, postawić krzyż na stole i wodę święconą oraz zapalić świece.

Do chorych będących w niebezpieczeństwie śmierci udajemy się o każdej porze.

Według przepisów prawa kanonicznego Sakramentu Namaszczenia Chorych udzielamy ludziom ciężko chorym oraz będącym w podeszłym wieku. Można go przyjmować wielokrotnie w różnych chorobach.

Pogrzeb

„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie" (J, 11, 25b).

Zgłaszając pogrzeb do kancelarii parafialnej należy przynieść akt zgonu zmarłego z USC.

Nasz udział w pogrzebie niech będzie wyrazem wiary w życie wieczne. Dlatego podczas konduktu żałobnego starajmy się modlić i śpiewać, a nie tylko być widzami.

Rodzina zmarłego niech przystąpi wcześniej do Spowiedzi św. Niech do tego sakramentu przystąpią też inni uczestnicy pogrzebu: obecność, wiązanki kwiatów są pięknym wyrazem pamięci, ale jako wierzący nie możemy zapominać o stanie łaski uświęcającej, w jakim powinniśmy zanosić modlitwę za zmarłego.

Sakrament Małżeństwa

malzenstwo_ikona_01

Sakrament małżeństwa

„Ach, jak łaknie człowiek uczucia, jakże ludzie łakną bliskości.” Karol Wojtyła - Przed sklepem jubilera

Narzeczeni muszą wcześniej ukończyć katechizację przedmałżeńską.

Zamiar zawarcia małżeństwa zgłaszamy na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu w godzinach pracy kancelarii rektoratu lub po uprzednim umówieniu się. Jest to wystarczający czas na wygłoszenie zapowiedzi, udział w dniu skupienia dla narzeczonych, oraz drugie spotkanie w kancelarii.

Spotkania dla narzeczonych odbywają się w Poradni Rodzinnej przy Parafii św. Jana Chrzcielna w Pilźnie.

Narzeczeni zgłaszają się także do USC, aby otrzymać odpowiednie dokumenty do zawarcia ślubu konkordatowego, albowiem ślub kościelny jest także zanotowany w USC i dopiero wtedy pociąga za sobą skutki cywilno – prawne.

Narzeczeni, dwukrotnie przystępują do Spowiedzi św. Pierwsza z tych spowiedzi powinna być spowiedzią generalną z całego życia wkrótce po wizycie w kancelarii. Drugą spowiedź najlepiej odprawić na kilka dni przed planowanym ślubem.

Świadkowie ślubu muszą być wierzącymi i praktykującymi katolikami. Wykluczone jest ich niemoralne życie, albo życie w konkubinacie, lub związku nie sakramentalnym. Świadkowie powinni również przystąpić do Komunii św.

Pamiętajmy o rocznicach ślubu. Starajmy się przeżyć je w sposób religijny (Spowiedź, Msza św., i Komunia św.)

Do kancelarii parafialnej na rozmowy przedmałżeńskie należy przynieść:

I. Spotkanie w Kancelarii Parafialnej:

Trzy miesiące przed planowaną datą ślubu:

Wymagane dokumenty i informacje:

• Pozwolenie Ks. Proboszcza (narzeczonej lub narzeczonego), jeżeli narzeczeni są spoza rektoratu
  • Dowody osobiste
  • Świadectwa chrztu i bierzmowania (jeśli ktoś był chrzczony poza rektoratem)
  • Rok I Komunii Św.
  • Świadectwo z ostatniej klasy szkoły podstawowej
  • Świadectwo z ostatniej klasy Gimnazjum
  • Świadectwo z ostatniej klasy szkoły średniej
  • Świadectwa ukończenia Kursu przedmałżeńskiego